Ukraińcy na polskich uczelniach wyższych

Do pracy w Polsce przyjechało już ponad 2 miliony Ukraińców. Sytuacja zbrojna oraz ekonomiczna naszych wschodnich sąsiadów sprawia, że masowo opuszczają oni swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszych standardów życia. Nasz kraj ułatwia im ten proces poprzez uproszczone procedury uzyskiwania pozwolenia na legalny pobyt oraz zatrudnienie.

Co ciekawe, Ukraińcy przyjeżdżają do nas nie tylko w celach zarobkowy. Przybywa do nas coraz więcej młodych obywateli Ukrainy, którzy w Polsce podejmują naukę na uczelniach wyższych. Dzięki temu zdobywają nie tylko jakościowe wykształcenie, ale mają też szansę na znalezienie pracy na dobrych warunkach.

Więcej informacji nt pokojów na wynajem dla studentów: https://www.roomrent.pl/

Co mówią eksperci?

Okazuje się, że zjawisko wzmożonej liczby ukraińskich studentów na polskich uczelniach jest jak najbardziej pozytywne. Ci „łatają” luki po Polakach, którzy zdecydowali się na studia w innych europejskich krajach albo zrezygnowali z nauki, by podjąć pracę zarobkową.

Każdego roku odnotowuje się coraz większą liczbę zagranicznych studentów. W 2019 roku naukę podejmowało prawie 80 000 obcokrajowców, z czego większość stanowili właśnie obywatele Ukrainy.

Najwięcej zagranicznych studentów podejmuje naukę w Warszawie, ponieważ tam zaznacza się nie tylko wysoki poziom edukacji, ale również brak problemów z codziennym funkcjonowaniem – z łatwością można na przykład znaleźć pokój dla studenta. Warszawa dysponuje w tym zakresie ogromnym zapleczem. To ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy obcokrajowców, którzy nie znają miasta, naszej kultury ani rynku nieruchomości. W stolicy udaje się wybierać nawet lokalizacje nieopodal uczelni, tam funkcjonują komfortowe pokoje studenckie. Warszawa jest pod tym względem optymalna.

Oczywiście stolica nie jest jedynym miastem, bo Ukraińcy studiują również w Krakowie, Poznaniu czy w Trójmieście. Preferowane są duże metropolie ze względu na komfortowe warunki codziennego funkcjonowania, a potem możliwość lepszego zatrudnienia.

Ciekawostką jest to, że coraz mniej Ukraińców wybiera studia anglojęzyczne, studiują raczej na kierunkach, na których wykłady prowadzone są w języku polskim. Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki finansowe, informatyczne oraz medyczne. To te, które dają największe szanse w ramach rozwoju kariery zawodowej. Ukraińcy pragną godnego życia w dostatku, szczytem ich marzeń z pewnością nie jest pokój dla studenta. Gdańsk i każde miasto na terenie Polski całkowicie spełnia ich potrzeby.