Nie ma chyba wśród nas człowieka, który nie lubi podróżować. Chwile spędzone z dala od codziennych problemów i rozterek, dają wytchnienie i pozwalają na autentyczny wypoczynek. Jedyne, co nas różni, to preferencje dotyczące wyjazdów.
Zagorzali zwolennicy mocnej opalenizny chętnie wybierają zagraniczne kurorty, a za najlepszą formę relaksu uznają spędzanie całego dnia przy hotelowym basenie w towarzystwie książki i turbo przyśpieszacza opalania. Dla innych nie ma lepszej formy odpoczynku niż pisze wędrówki po górach i nic nie ucieszy ich bardziej niż nowe buty trekkingowe. Jeszcze inni chętniej zdecydują się na krótkie, weekendowe wyjazdy do salonów spa i wellness, by z powodzeniem móc oddać się zabiegom pielęgnującym ciało.
Jest jednak grupa ludzi, którzy sądzą, że pielęgnować warto też umysł, a podróże uznają za świetną sposobność do poszerzanie swojej wiedzy o świecie. Słowem – do nauki.
Najlepiej poznasz świat, doświadczając
Choć nauka kojarzy się z wielogodzinnym siedzeniem nad książkami i mozolnym przyswajaniem trudnych definicji i reguł rządzących światem, nie musi być wcale nudna! Czy jest lepszy sposób na zwiększenie zasobu wiedzy o innych rejonach Polski, a nawet świata, niż podróżowanie?
Jeśli właśnie planujesz swój wakacyjny urlop, znajdź w nim trochę miejsca na poznanie zabytków (nie tylko tych najbardziej oczywistych), historii i kultury lokalnej społeczności. Jak zrobić to najkorzystniej dla swojej wiedzy?
Odkryć cząstkę świata możesz zarówno, gdy samodzielnie organizujesz swój wyjazd od A do Z, jak i wówczas, gdy korzystać z usług biura podróży z pakietem all inclusive. Wszystko zależy od Twoich chęci i kreatywności.
Aparat nie tylko do selfie
Pamiętasz jeszcze czasy, gdy aparat fotograficzny (także ten w telefonie) nie służył jedynie do robienia selfie? Utrwalanie na zdjęciach lokalnych zabytków i atrakcji pozwoli Ci na powrót do przyjemnych chwil podczas długich, jesiennych wieczorów. Wywołaj jednak wykonane zdjęcia, a nie tylko przechowuj na dysku komputera. Namacalność fotografii pozwoli Ci rozbudzić na nowo wspomnienia z podróży.
Podczas podróży staraj się poświęcać wiele czasu na wykonanie dobrego technicznie zdjęcia. Minuty spędzone na poszukiwaniu dobrego światła i odpowiedniego kadru, pozwolą Ci lepiej zapamiętać wygląd zabytków. Może nawet zastanowisz się w jakim stylu architektonicznym został on zbudowany i to bez konieczności sprawdzania tego w Wikipedii.
Zwiedź miejsca nieoczywiste i porozumiewaj się z mieszkańcami
Przewodniki turystyczne po odwiedzanym regionie podpowiedzą Ci co warto zobaczyć. Spróbuj jednak wybrać się na spacer bez konkretnie obranego celu. Idź tam, gdzie coś wyda Ci się ciekawe i intrygujące. To szansa na poznanie nieoczywistych miejsc i ludzi, którzy mogą Ci opowiedzieć o miejscu, do którego przybyłeś, znacznie więcej niż wydrukowany przewodnik.
To, że posługujesz się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, w żaden sposób nie czyni Cię turystą idealnym. Wybierasz się do Serbii? Naucz się kilka podstawowych serbskich zwrotów i wyrażeń! Poćwiczysz pamięć i zyskasz nowe językowe umiejętności, które wzbudzą zachwyt i sympatię napotkanych mieszkańców kraju.
Rejestruj swoje wrażenia
Jesteś fanem zorganizowanych wycieczek? To świetnie! Korzystaj z wiedzy pilota, zapisuj sobie najciekawsze informacje. Być może natchnie Cię to na odwiedzenie jeszcze innych miejsc?
Jeśli jednak wolisz spokojne, samotne podróżowanie bez towarzystwa innych turystów, weź ze sobą mały dyktafon szpiegowski. Posłuży on do rejestrowania Twoich bezpośrednich wrażeń z patrzenia na piękne miejsca. Powiedz to, co myślisz o danym zabytku właśnie w chwili, gdy pierwszy raz na niego patrzysz. To piękne wspomnienia, które odsłuchane, będą Cię cieszyć równie mocno, jak przeglądanie fotografii. Dyktafony szpiegowskie są zwykle małych rozmiarów i komfortowo się z nich korzysta. Szpiegować będziesz historię i kulturę regionu, a wykorzystanie takiego urządzenia nie pozwoli, aby żadne wypowiedziane słowo kiedykolwiek Ci umknęło.
Więcej o tym, jak wykorzystać szpiegowskie gadżety, nie tylko podczas podróży, znajdziesz na portalu http://porady-detektywistyczne.pl/.