Co zrobić w razie utraty paszportu?

Każdy zapalony podróżnik co jakiś czas udaje się na wycieczkę nieco oddaloną od cywilizacji. Wyprawa w góry, wypoczynek pod namiotem czy piesze podróże na niezamieszkanych obszarach wymagają lepszego przygotowania, bo zapasów nie można zbytnio uzupełnić „w trakcie”, trzeba też radzić sobie z różnymi przypadkami losowymi. Co spakować, żeby dobrze przeżyć wakacje na łonie natury?

Kwestie żywieniowe
Bagaż turysty, który będzie podróżował pieszo, nie może być zbyt duży – a przecież zabrać trzeba tyyyle rzeczy… Kwestią kluczową pozwalającą na odchudzenie plecaka jest dobre planowanie. Jeśli chodzi o najważniejsze sprawy, zadbać trzeba o prowiant (tu jednak pozostawiamy pełną dowolność z naciskiem na produkty trwałe, być może konserwy, zupki w proszku i oczywiście coś do picia) i o przedmioty ułatwiające przygotowanie oraz spożycie czegoś poza cywilizacją. Osoby często podróżujące w ten sposób mogą zakupić niezbędnik turysty, czyli mini zestaw połączonych ze sobą sztućców. Większe zestawy tego typu zawierają też otwieracze czy różne ostrza bardzo przydatne w różnych sytuacjach. Do tego nabywamy turystyczne naczynia wykonane z tworzywa, a więc lekkie i nietłukące się – kubek, talerz oraz garnek pozwalający na np.. gotowanie nad ogniskiem.

Survival niejedno ma imię
Nawet dłuższa wyprawa w cięższych warunkach (wspinaczka górska, chłodniejsze noce, przypadkowe zepsucie się pogody) ma szanse być bardzo udaną przy dobrym i kompleksowym wyposażeniu. Na pewno trzeba mieć w czym spać. Dobrym wyjściem może być namiot – jeśli ma zapewnić suchy i bezpieczny nocleg, powinien być jak najlepszej jakości. Namiot można rozstawić i biwakować w jednym miejscu przez jakiś czas. Do tego przyda się śpiwór – pozwoli utrzymać ciepło podczas snu, można w nim też spać gdziekolwiek bez konieczności używania namiotu. Kolejnym ważnym punktem jest zestaw odzieży. Żeby zbytnio nie przeciążyć bagażu, zabieramy tylko rzeczy niezbędne – bieliznę na zmianę, kilka koszulek, zapasowe spodnie, ciepłą bluzę i kurtkę odporną na przeróżne zmiany pogody, z kieszeniami i kapturem. Jeśli wkładamy na nogi mocne buty sprawdzonej marki, raczej nie ma potrzeby zabierania dodatkowych. Podczas różnych wypraw przydać się też może apteczka z pełnym wyposażeniem, termos i latarka (najlepiej łatwa do ładowania i odporna na wilgoć).