Zwiedzamy Warszawę

Odwiedziny Stolicy to doskonała okazja, by zwiedzić wiele pięknych miejsc, znaczących dla historii Polski i dokumentujących jej dobytek kulturalny. Ponieważ do obejrzenia jest sporo, najlepiej jest wyruszyć na wojaże choćby ze szczątkowym planem. Choć trudno sporządzić wyczerpujący projekt wycieczki, istnieje kilka zabytków i obszarów, których absolutnie nie możemy pominąć.

Starówka – Stare Miasto w Warszawie to niemalże serce polskiej historii. Istnieje od XIII wieku, choć przez stulecia było wielokrotnie niszczone, modyfikowane i restaurowane. Najwięcej pięknych budynków na tym obszarze zniszczono w okresie II Wojny światowej. Na szczęście dzięki zapisom historycznym oraz dobrze dokumentującym wygląd architektury obrazom (chociażby pędzla mistrza Canaletto) udało się wszystko odbudować.

Łazienki – a właściwie Łazienki Królewskie, tętniący życiem i gwarem teren przypominający ogromny park lub ogród. Założycielem Łazienek był król Stanisław August Poniatowski, który powołał to miejsce do życia w XVIII wieku. W Łazienkach każdego dnia o każdej porze roku spotkać można turystów, którzy oglądają np. Pałac na Wyspie lub po prostu przechadzają się alejkami, robią zdjęcia i podziwiają. Ważne – miłośnicy muzyki, zwłaszcza klasycznej, powinni wybrać się na jeden z koncertów chopinowskich organizowanych nieopodal pomnika sławnego kompozytora.

Pałac w Wilanowie – podobnie jak Łazienki, Wilanów od początku swojego powstania służył królom, a następnie stał się mekką turystów. Przed laty wypoczywali tu polscy władcy, m.in.. Jan III Sobieski. Całość utrzymana jest w przepysznym barokowym stylu, dlatego będąc tu warto zwracać uwagę na każdy detal. Zwiedza się nie tylko budynki tworzące zespół pałacowy, ale również ogromny obszar parku otaczający wilanowską architekturę i szereg pięknych ogrodów.

I to oczywiście nie wszystko…
Tak naprawdę zwiedzanie Warszawy mogłoby zająć nawet cały rok, dlatego też żadna z wycieczek nie pozwala na pełne zapoznanie się z pięknem stolicy. Koniecznie trzeba zobaczyć najwyższy polski budynek – Pałac Kultury i Nauki, Barbakan, Kolumnę Zygmunta, cmentarz na Powązkach, fabrykę czekolady Wedel i wiele, wiele innych atrakcji…