Wakacje dla rodzin z dziećmi

Gdzie jechać z małym dzieckiem na urlop?

Urlop dla młodych rodziców to poważne wyzwanie. Na wstępie stajemy przed dylematem gdzie jechać z małym dzieckiem na urlop. Gdy przymierzamy się do organizacji takiego wyjazdu pierwszy raz, to warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nie tylko przetrwać urlop, ale być może – także na takim urlopie odpocząć. Pisząc być może mam świadomość, że każda nowa sytuacja będzie dla młodych rodziców stresująca. Pamiętajcie jednak, że to od Was Rodzice zależy, jak do każdej nowej sytuacji będziecie podchodzili, jak się do niej przygotujecie. Jeżeli będzie w Was dużo negatywnych emocji, to dziecko doskonale to wyczuje i z urlopu klapa. Urlop z dzieckiem możecie teoretycznie spędzić wszędzie: nad morzem lub jeziorem, w górach, a nawet za granicą w Chorwacji, Egipcie czy gdziekolwiek zapragniecie, o ile tylko rodzinny budżet to wytrzyma. Czy jednak wyjazd zagraniczny to dobry pomysł?

Wakacje w ciepłych krajach z małym dzieckiem

Wyjazd z małym dzieckiem do tzw. ciepłych krajów jest niepotrzebną inwestycją nie zawsze mającą pozytywny wpływ na zdrowie ukochanego maleństwa. Transport lotniczy, różnice wysokości i ciśnienia, czy suche powietrze w samolocie mogą u malucha wywołać napady płaczu. Tułanie się po terminalach lotnisk, gdzie często trzeba spędzić wiele godzin w oczekiwaniu na lot, pobyt w dużych skupiskach ludzi, czy ciągła zmiana klimatyzowanych pomieszczeń na gorące otoczenie podróży nie ułatwią.

Sam pobyt także może rozczarować. Duży piękny hotel, cudowne otoczenie, ale zgiełk i gorąc wszędzie panujący spowodują, że będziecie chcieli schować się w niewielkim, klimatyzowanym pokoju szumnie nazywanym apartamentem. Kilka pamiątkowych zdjęć do wrzucenia na profil portalu społecznościowego, gdzie w tym roku spędziliście wakacje i na tym lista korzyści się zamknie. Na pewno najmniej na tych wakacjach skorzysta dziecko, które w czasie pobytu otrzyma wiele niepotrzebnych bodźców.

A może urlop z dzieckiem jednak w Polsce?

Urlop z dzieckiem zaplanowany w Polsce to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla Waszej rodziny. Najważniejsze to mieć dobry plan. Nie ma co liczyć na opcję – jakoś to będzie. Trzeba do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować. Na wstępie, zależnie od swoich preferencji powinniście zadecydować, gdzie pojechać na urlop z dzieckiem. Dobrze jest jednak wiedzieć, że aby podróż przebiegała bezproblemowo, to należy tak ją zaplanować, aby nie trwała zbyt długo. Podróż 6-7 godzin to maksymalna odległość jaką powinniście pokonać by dotrzeć do celu. W czasie podróży konieczne jest zorganizowanie postoju na posiłek lub przewijanie waszego malucha. Planując sam pobyt z dzieckiem na urlopie w ośrodku wypoczynkowym raczej odradzamy wyjazd nad morze. Nadmorski piasek jest fajny, ale dla starszych dzieci, które już wiedzą, że piasek jest niejadalny, a woda słona. Wasz maluch z uroków morza nie skorzysta, a Wy nie będziecie go chcieli ciągnąć przez deptaki pełne ludzi i zgiełku.

Wyjazd z dzieckiem w góry to dla rodziny najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko znaleźć dom na uboczu, w którym, w towarzystwie innych rodzin będziecie mogli wypocząć i wymienić się doświadczeniami związanymi z opieką i wychowaniem. Maluch nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni dla siebie, gdyż ogranicza go umiejętność (a raczej jej brak) chodzenia. Gdy już raczkuje, to w zupełności do szczęścia wystarczy Wam miejsce na urlop z dobrym górskim klimatem, w czystym, wolnym od smogu i ciasnej zabudowy regionie, z dala od centrum miejscowości z dużą przestrzenią wokół domu – łąka, las są jak najbardziej pożądane.

Warto pamiętać, że mimo zapewnienia idealnych warunków maluch będzie na Waszym pierwszym wyjeździe wakacyjnym płakał, bo niby czemu miałby nie płakać, skoro także płacze w domu. Jemu nie będzie przeszkadzało miejsce, w którym się znajduje, a wręcz przeciwnie – nowe miejsce będzie dla niego obce i może to być dodatkowym powodem do łez. Czy to znaczy, że lepiej zostać w domu? Absolutnie nie. Na wypoczynek z maluchem trzeba jeździć koniecznie, choć warto próbować wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć na Waszą rodzinę negatywny wpływ.

Dobrym pomysłem na wakacje z dziećmi może być także wynajęcie pływającego domku od HT Houseboats w Mielnie. W ten sposób nie można być już bliżej wody!