Urządzenia typowo biznesowe często są dość podobne do tak zwanych modeli domowych – zwłaszcza pod względem wydajności. Są jednak między nimi subtelne różnice, które decydują o końcowym przeznaczeniu. Wszystko to sprawia, że kupno jednego laptopa wykorzystywanego w życiu prywatnym i zawodowym nie zawsze jest dobrym pomysłem. W biznesie bardzo ważne jest wyposażenie dodatkowe, związane chociażby z funkcjami zabezpieczającymi, których w laptopach domowych próżno szukać. Dlatego też postanowiliśmy wskazać, czym powinny charakteryzować się obie konfiguracje i na jakie modele dostępne na rynku warto zwrócić uwagę.
Propozycja biznesowa
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych podzespołów, warto przeanalizować wspomniane wyposażenie dodatkowe, które zdecydowanie rozszerza możliwości wykorzystania takiego laptopa.
Warto wspomnieć przede wszystkim o rozmaitych zabezpieczeniach, spośród których najczęściej wykorzystywany jest czytnik linii papilarnych. Po odpowiednim skonfigurowaniu, może on nam posłużyć podczas logowania się do komputera bądź w przypadku łączenia się z konkretnymi stronami internetowymi czy uruchamiania wybranych programów. W każdej tego typu sytuacji możemy mieć pewność, że żadna niepowołana do tego osoba nie uzyska dostęp do najważniejszych danych.
Czytnik linii papilarnych montowany jest w wielu laptopach biznesowych. Wymienić można chociażby HP EliteBook 840, który posiada również drugi często wykorzystywany dodatek, czyli podświetlenie klawiatury. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z laptopa zawsze, nawet przy ograniczonym świetle. Jest to szczególnie pomocne, gdy zabieramy pracę do domu.
Wyposażenie dodatkowe w laptopach biznesowych może być szersze. W poszczególnych modelach pojawiają się bowiem również czytniki kart SIM, Smart Card czy chociażby dodatkowe akumulatory. Wszystko to sprawia, że modele biznesowe różnią się od tych przeznaczonych do użytku amatorskiego.
Oczywiście znaczenie mają nie tylko dodatki, ale również najważniejsze podzespoły, które odpowiadają za wydajność urządzenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na procesory. Bardzo często wykorzystywane są modele niskonapięciowe, które wyróżniają się stabilnym działaniem i wysoką kulturą pracy. Takie układy jak chociażby Intel Core i7-6600U okażą się w zupełności wystarczające do pracy biurowej.
Jeżeli nie chcemy martwić się ciągłym zawieszaniem się systemu i innymi problemami, powinniśmy zdecydować się na laptop wyposażony w pamięć RAM typu DDR4 o taktowaniu co najmniej 2133 MHz. Różnica względem starszych rozwiązań jest widoczna zwłaszcza podczas obsługi kilku programów naraz. Spory skok jakościowy przeżyjemy również przesiadając się na urządzenie pracujące na dysku SSD – gwarantuje on o wiele szybsze działanie niż standardowe modele talerzowe (HDD).
Wszystkie wymienione kryteria spełnia wspomniany już HP EliteBook 840. Jego mocną stroną jest również wysokiej jakości 14-calowa matryca, pracująca w rozdzielczości QHD. Wszystko to sprawia, że jest on godny polecenia. Cena? Od 4 do 7 tysięcy złotych.
Propozycja do domu
W tym przypadku wyposażenie dodatkowe nie będzie nam zbytnio potrzebne. Warto skupić się przede wszystkim na wydajności podzespołów.
Zależna będzie ona oczywiście od naszych wymagań. Miłośnicy gier będą oczywiście celowali w jak najwyższe osiągi, jeśli jednak laptop ma służyć przede wszystkim do obsługi programów internetowych, odtwarzania muzyki i filmów lub pakietu biurowego, nie musimy martwić się tym, że wybrane przez nas urządzenie zrujnuje nam budżet.
Jeżeli chodzi o procesory, to podobnie jak w przypadku urządzeń biznesowych, warto zainteresować się układami niskonapięciowymi. Obecnie szczególnie polecane są procesory Intela z serii Kaby Lake. Znajdziemy je w laptopach pokroju Lenovo IdeaPad 310. Dysponuje on również całkiem przyzwoitą kartą graficzną (GeForce 920MX), która pozwoli obsłużyć kilka niewymagających gier.
Specyfikację uzupełnia pamięć RAM (ponownie warto zdecydować się na modele DDR4) oraz dysk twardy. W tym przypadku spokojnie możemy postawić na urządzenie HDD, no chyba że bardzo zależy nam na przyspieszeniu działania laptopa. Urządzenia takie jak Lenovo IdeaPad 310 kosztują przeważnie około 2500-3000 złotych.