Wakacje samochodem? Czemu nie! Własne auto w podróży daje Ci poczucie niezależności i pozwala regulować zarówno rytm, jak i przebieg trasy. Pamiętaj, aby wycieczka odbyła się bez większych problemów czy dyskomfortu, warto ją wcześniej dobrze zaplanować. Na co zwrócić uwagę, by dotrzeć do celu bezpiecznie i wygodnie?

Do kilkusetkilometrowej (lub dłuższej) musisz się przygotować Ty, uczestnicy wyprawy, jak również musisz sprawdzić auto, którym będziecie podróżować. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.

Zanim wyruszysz…

Upewnij się, że Twoje auto na pewno nadaje się na długą wycieczkę. Chodzi tutaj zarówno o stan techniczny pojazdu, jak i jego pakowność. Pamiętaj, że zabrać ze sobą musisz bagaż, który na ogół nie jest mały – zwłaszcza, gdy mowa o wyprawie rodzinnej.

Jeśli już wiesz, że bagażnik pomieści wszystkie rzeczy, które zechcesz zabrać ze sobą – czas na przegląd techniczny auta. Nawet, jeśli był wykonywany kilka miesięcy temu – przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej zapłacić za to, by mechanik zerknął pod maskę i upewnił się, że wszystko działa bez zarzutów, niż narażać się na późniejsze niedogodności i dodatkowe koszty na trasie – w szczególności, gdy wyruszasz za granicę.

Jeśli podróż ma charakter międzynarodowy, upewnij się również, że wyposażenie Twojego samochodu spełnia normy krajów, do których się wybierasz. Brak właściwie zaopatrzonej apteczki, koła zapasowego czy dodatkowych żarówek może Cię wiele kosztować, podobnie jak niewykupienie wymaganej polisy ubezpieczeniowej.

W drogę zabierz ze sobą…

Zabierzesz ze sobą przede wszystkim rzeczy, które będą potrzebne już po dotarciu na miejsce. Jeśli czegoś zapomnisz, to pamiętaj że przy drogach znajdują się sklepy, w których ekwipunek możesz uzupełnić.

Czego nie powinno zabraknąć?

  • sprawnego systemu nawigacji drogowej – jeśli twoje auto nie ma tej opcji, możesz skorzystać ze zwykłej mapy drogowej,
  • radia – bo muzyki po drodze nigdy nie za wiele,
  • tabletu lub laptopa – zwłaszcza, gdy podróżujecie w większym gronie lub w towarzystwie maluchów, film włączony na takim sprzęcie może być dobrą rozrywką, która umili pasażerom pokonywanie kolejnych kilometrów trasy,
  • napojów – zwłaszcza, gdy na zewnątrz gorąco. Co zabrać? Wodę, własnoręcznie przyrządzoną lemoniadę, a może orzeźwiające napoje Hortex, które do gustu przypadną i starszym, i młodszym? Ty decydujesz,
  • czegoś do zjedzenia – najlepiej przekąski, które nie „atakują” zbyt intensywnym zapachem – np. orzeszki, kanapki z warzywami, czy owoce,
  • apteczki – a w niej m.in. leków przeciwbólowych, tych na chorobę lokomocyjną czy na biegunkę.

Odpowiednio rozplanowana trasa

Jeśli wiesz, że przed Tobą kilkaset lub więcej kilometrów do pokonania, rozplanuj trasę rozsądnie. Co to oznacza? Warto przede wszystkim zastanowić się, czy możliwe jest jej pokonanie „na raz”, czy konieczne będzie rozłożenie drogi na 2-3 dni. Pierwszy scenariusz jest możliwy, gdy czas jazdy nie przekroczy kilku – kilkunastu godzin lub gdy kierowców, którzy mogą się wymieniać jest kilku. Drugi scenariusz wymaga zaplanowania noclegów.

Podróż autem na wakacje to niezapomniane chwile, dlatego warto się do niej solidnie przygotować. Zadbaj o wskazane przez nas szczegóły, a zobaczysz, że będziesz wspominać je wielokrotnie.