Lepienie i tworzenie różnorodnych kształtów to znakomita zabawa dla dzieci, którą łączy w sobie naukę oraz rozwija umiejętności manualne malucha. Masy plastyczne na rynku występują w różnych wersjach. Od rodzaju masy plastycznej zależy to, jakie konstrukcje może stworzyć dziecko.
Rodzaje mas plastycznych dla dzieci
Masa solna, ten rodzaj masy jest wykonywany w domu. Każdy z nas może przygotować taką masę, wystarczą 3 składniki: woda, mąka i sól. Konsystencja masy musi być dopasowania do przedmiotów, które dziecko ma wykonać. Aby masa stwardniała należy ją wysuszyć na dworze lub w piekarniku.
Ciastolina, jest znana każdemu. Jest odpowiednikiem plastelina, ale bardziej elastycznym. Znakomicie sprawdza się do wycinania różnych form oraz do zabawy wyciskarkami. Żeby masa nam nie wyschła, należy przechowywać ją w szczelnym pojemniku. Jej zaletą jest to, że nie brudzi rąk. Znajdziemy ją w każdym sklepie.
Modelina, swoją konsystencją przypomina plastelinę. Wyróżnia się tym, że figurki które zostału ulepione, po włożeniu do podgrzanej wody, twardnieją.
Plastelina, jest najpopularniejszą masą plastyczną, znaną od dawna. Przed rozpoczęciem lepienia, należy plastelinę zmiękczyć. Aby to zrobić należy ugnieść ją w dłoniach. Jest niesamowicie elastyczna, dzięki temu maluchy mogą tworzyć przeróżne kształty. Jej zaletą jest to, że nie wysycha i nie twardnieje na powietrzu, dzięki czemu można ją wielokrotnie formować.
Piasek kinetyczny, jest to masa która swoją konsystencją przypomina mokry piasek. Ten rodzaj masy plastycznej jest przeznaczony do zabawy domowej. Składa się z piasku i polimerów, które łączą cząstki piasku. Dzięki temu dzieci mogą tworzyć z niego przeróżne formy. Podczas zabawy wydaje nam się, że piasek przelatuje przez dłonie, jednak jego struktura jest zwarta.
Jak lepić z masy plastycznej?
Jeżeli wybierzemy zestaw plastyczny dla dziecka, powinny się w nim znajdować masy plastyczne oraz foremki, dzięki którym maluchy mogą tworzyć przeróżne kształty i konstrukcje.
W przypadku niektórych mas, należy przed lepieniem je rozmiękczyć. Ale to nie kłopot, wystarczy ugnieść taką masę w dłoniach, w ten sposób nabiera ona elastyczności. Są również gotowe masy, z których można od razu lepić.
Przeczytaj też: http://www.4core.pl/lalki-dla-dzieci-czego-ucza/