Wszyscy kochamy weekendy. To te piękne dwa dni w tygodniu, kiedy – zazwyczaj – nic nie musimy, a wszystko możemy. Sobotni wieczór jest dla wielu z nas wyczekiwanym momentem, kiedy wreszcie można się zobaczyć ze znajomymi, pośmiać, pobawić i zapomnieć na chwilę o zadaniach i troskach, które trapią nas od poniedziałku do piątku. Często na imprezach sięgamy też po alkohol.
Czy zdarza ci się czasem wypić o kolejkę za dużo? Czasami nie weryfikuje tego wcale dalszy przebieg imprezy, która toczy się zupełnie normalnie, a… poranek tuż po niej. Kac nie należy do najprzyjemniejszych momentów w życiu – ból głowy, zmęczenie, a często też nudności i kłopoty z trawieniem mogą zupełnie zmarnować cały następujący po dobrej imprezie dzień. Co może pomóc wrócić do pełni sił po takiej szalonej nocy? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Elektrolity do picia – jak nawodnić organizm?
Jednym z podstawowych problemów, z jakimi musi sobie poradzić nasz organizm po upojnej nocy, jest nieodpowiedni poziom nawodnienia organizmu i związany z nim obniżony poziom elektrolitów. Elektrolity, takie jak sód, biorą bowiem udział w wielu ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu reakcjach biochemicznych, w tym także w regulacji nawodnienia organizmu. Alkohol zaś, szczególnie w nadmiernej dawce, prowadzi do ich znacznej utraty. Stąd bierze się duże zmęczenie organizmu i ciągłe uczucie trudnego do zaspokojenia pragnienia po imprezie, na której wypiłeś za dużo.
By więc szybciej wrócić do siebie w dzień po imprezie, warto pić elektrolity rozpuszczalne w wodzie, które skuteczniej niż czysta woda pomagają nawodnić organizm. Przyjemne w smaku preparaty, które zawierają elektrolity, znajdziesz w każdej aptece. W nawodnieniu organizmu może też pomóc dobrej jakości sok pomidorowy bez konserwantów, który zawiera dużo potasu.
Weź prysznic, by się odświeżyć
Inną konsekwencją gorączki sobotniej nocy jest „uczucie nieświeżości”. Jest na to tylko jedno lekarstwo – po przebudzeniu należy po prostu zmusić się do wstania z łóżka i wzięcia długiego, letniego prysznica. To ważne: w ten sposób pobudzisz umysł i ciało do pracy, a przede wszystkim oczyścisz skórę, pomagając jej w ten sposób oddychać i dotlenić zmęczony organizm. Wielu osobom na kacu towarzyszy także uczucie nadmiernej suchości skóry, przede wszystkim dłoni i ust. Jeśli też masz z tym problem, warto zaaplikować na te miejsca krem lub balsam nawilżający, który pomoże skórze szybciej się zregenerować.
Idź na spacer, by dotlenić organizm
Twój organizm po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu ma też problem z niedotlenieniem. Wywietrz zatem całe mieszkanie (szczególnie, jeśli to ono było świadkiem twoich imprezowych szaleństw), a gdy się lepiej poczujesz, wybierz się na spokojny spacer. Odrobina ruchu na świeżym powietrzu sprawi, że krew zacznie krążyć szybciej, a tlen dotrze do każdej komórki twojego ciała. Dzięki temu szybko zauważysz poprawę samopoczucia.
Profilaktyka, czyli jak nie mieć kaca?
Wszystkie wymienione metody pomogą ci szybciej wrócić do siebie na kacu. Nie oznacza to jednak, że natychmiast poczujesz się jak młody bóg – tak czy inaczej zajmie to trochę czasu. Od dawien dawna wiadomo jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć – i z kacem jest podobnie. Istnieje wiele sposobów, które warto zastosować przed imprezą i w jej trakcie, by ograniczyć nieprzyjemne skutki picia alkoholu. Jakie środki profilaktyczne powinieneś wziąć wtedy pod uwagę?
Przed imprezą:
- zadbaj o dobry sen – organizm wypoczęty lepiej reaguje na alkohol
- zjedz tłusty posiłek – w ten sposób wzmocnisz żołądek i spowolnisz wchłanianie alkoholu do krwi
- ogranicz papierosy – nikotyna potęguje działanie alkoholu
W trakcie imprezy:
- nie mieszaj trunków – w przeciwnym razie kac będzie dużo trudniejszy do zniesienia
- pij wodę niegazowaną – staraj się po każdej dawce alkoholu wypić szklankę niegazowanej wody i unikaj napojów gazowanych i sztucznie barwionych
- rób przerwy między kolejnymi drinkami – im dłuższe, tym lepsze, co najmniej 20-minutowe, by dać organizmowi czas na wchłonięcie dawki alkoholu