Balustrady wykonane z trwałych materiałów

Balustrady to ściany ochronne, które oddzielają jedną część powierzchni od drugiej. Można je spotkać na balkonach, patiach i tarasach, ale także wewnątrz pomieszczeń, na przykład na klatkach schodowych. Jaki rodzaj balustrady wybrać, żeby była trwała i wymagała jak najmniej konserwacji?

Surowce wykorzystywane do produkcji balustrad

Balustrady wykonane z trwałych surowców są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy słońce. Balustrady z tworzywa sztucznego można wybrać, jeśli elementy zewnętrzne nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub jeśli będą wykorzystywane tylko w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz. To samo dotyczy sytuacji, gdy będą one używane na zewnątrz tylko okazjonalnie i w miejscach, gdzie podłoże nie jest stale mokre od opadów lub wilgotnej rosy. Balustrady metalowe doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie panuje duży ruch, ponieważ są na tyle mocne, że są odporne na uderzenia mechaniczne. Popularne do produkcji balustrad jest szkło, które wykorzystuje się między innymi do montażu wytrzymałych balustrad szklanych zewnętrznych i wewnętrznych.

Jak wybrać balustrady?

Wybór odpowiednich balustrad jest pierwszym krokiem do stworzenia otoczenia, które odzwierciedla indywidualny styl właściciela terenu lub mieszkania. Istnieje wiele czynników, o których należy pamiętać przed wyborem balustrady do przestrzeni zewnętrznej, w tym szerokość ścieżki, pożądana wysokość balustrady, a nawet elementy estetyczne, które zdecyduje się zastosować przy wyborze balustrady. Na przykład, można wybrać prosty, naturalny wygląd z drewnianymi elementami balustrady. Z drugiej strony, jeśli chce się włączyć prosty wygląd przestrzeni zewnętrznej, można wybrać dekoracyjny metal lub balustradę z kutego żelaza. W wielu miejscach, właściciele budynku decydują się surowiec aluminium i szkła, które w połączeniu tworzą wytrzymałe, a przy tym łatwe w utrzymaniu balustrady. Tak więc zanim podejmie się decyzję o pasującej do konstrukcji balustradzie, dobrze jest rozważyć rodzaj materiału, z którego ma być ona wykonana.

Na co zwracać uwagę przy wyborze balustrady

Jeśli szukasz trwałych balustrad do użytku zewnętrznego, jedną ważną rzeczą, którą powinieneś rozważyć jest materiał, z którego jest wykonana. Po pierwsze, powinieneś wziąć pod uwagę warunki pogodowe, na które balustrada będzie wystawiona. Na przykład, możesz wybrać drewnianą balustradę do zainstalowania w miejscu, które będzie ochronione przed deszczem lub śniegiem albo metalową, dobrze zakonserwowaną konstrukcję, której nie przeszkadza woda lub wilgoć. Innym ważnym czynnikiem, o którym powinno się pamiętać, jest regularna konserwacja balustrad. Możesz rozważyć balustradę syntetyczną, szklaną lub winylową zamiast drewnianej, która z pewnością wymaga rzadszej konserwacji.

Metalowe lub plastikowe balustrady

Jako trwała alternatywa dla drewna, metal jest jednym z najczęstszych typów balustrad stosowanych na zewnątrz. Jest lekki, co sprawia, że jest łatwy w instalacji, i odporny na warunki atmosferyczne, więc jest idealny dla obszarów narażonych na wszystkie rodzaje pogody. Minusem poręczy aluminiowych jest to, że są mniej estetyczne niż drewniane. Mimo to, są one najbardziej trwałym typem balustrady, więc najlepiej nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Balustrady z tworzywa sztucznego są natomiast świetnym rozwiązaniem dla przestrzeni zewnętrznych wymagających niewielkiej konserwacji. Są odporne na warunki atmosferyczne i dostępne w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu można stworzyć niepowtarzalną estetykę zewnętrzną. Ponadto są lekkie i łatwe w montażu, więc stanowią doskonały wybór dla terenów zewnętrznych. Są one jednak droższe niż balustrady z drewna lub aluminium, więc może warto rozważyć je tylko wtedy, gdy są niezbędne. Kiedy szukasz trwałej balustrady dla swojej przestrzeni zewnętrznej, masz wiele opcji. Jednym z najczęściej używanych materiałów jest drewno. Jest ono świetne w tworzeniu przytulnej i naturalnej atmosfery w przestrzeni zewnętrznej, ale jest również podatne na uszkodzenia spowodowane przez owady, gnicie i warunki atmosferyczne. Metal jest również trwałym materiałem, ale ma tendencję do wyglądania bardziej industrialnie niż drewno. Plastik jest stosunkowo nowy na rynku, ale oferuje wiele zalet w porównaniu do innych materiałów, takich jak lekkość i odporność na warunki atmosferyczne.

Jak widać, istnieje wiele czynników do rozważenia przy wyborze odpowiednich balustrad. Oprócz wyglądu estetycznego bierze się pod uwagę wystawienie balustrady na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jeśli rozważy się wszystkie czynniki, to jest szansa na dokonanie najtrafniejszego wyboru balustrady.