Tajemnice skutecznego wypoczynku – jak rezerwować wakacje?

Wybór wycieczki, jeśli planujemy zorganizowany wypoczynek, to ważna kwestia uzależniona od kilku czynników – ceny, typu oferty, okresu w jakim odbędzie się wyjazd, itd.. Z reguły każdy zainteresowany turysta staje przed dylematem, czy wyjeżdżać jak najtaniej, czy też jak najlepiej (dokładnie tam gdzie chcemy, w ścisłym sezonie, przy świetnej pogodzie). Decyzję trzeba podjąć samodzielnie, ale pomaga w tym znajomość specyfiki ofert dostępnych w biurach podróży.

Opłacalna przedsprzedaż
Opcja tzw. przedsprzedaży jest szczególnie ceniona przez miłośników oszczędzania oraz osoby bardzo zorganizowane, które lubią planowanie z dużym wyprzedzeniem. Zakup wycieczki w tej opcji jest sposobem na uniknięcie dużych kosztów i zbędnego tłoku w ścisłym sezonie – problemów z rezerwacją, gwaru i tłoku na plażach oraz innych miejscach lubianych przez turystów. Z drugiej strony jednak w ten sposób często pomija się najbardziej atrakcyjne, czy też najmodniejsze kurorty. Kluczowym aspektem jest wczesne podjęcie decyzji, bo niekiedy wybiera się letnie wakacje podczas zimy, a zimowe – jeszcze latem. Trzeba też być zadowolonym z dokonanego wyboru, bo nie będzie już okazji do zmiany planów.

Last minute – super okazje
Oferty typu last minute od razu kojarzą się z turystycznym szaleństwem. I tak to wygląda – decydując się na jedną z takich opcji być może przepłacimy, ale trafimy w sam środek wspaniałej zabawy, w sam środek sezonu, na zatłoczoną i skąpaną w słońcu plażę nad jakimś bajecznym morzem. Jeśli chcemy właśnie tego, warto obserwować „specjalne okazje” reklamowane głośno przez biura podróży. Na pewno nie trzeba będzie długo czekać na jakąś ciekawą wycieczkę. Przeważnie oferty last minute są dość drogie (nie spotyka się już podróży za bezcen), ale za to niezwykle atrakcyjne pod względem dostępnych możliwości. Warto jednak dobrze je przeglądać, bo niektóre mają ukryte koszty – to może okazać się zbyt dużo nawet dla tzw. zasobnej kieszeni. Nieraz zdarzają się specjalne zniżki dla wyjeżdżających par lub większych grup.