Woda – to właśnie jej zawdzięczamy życie. Nie wyobrażamy więc sobie, że mogłoby jej kiedyś zabraknąć. Jest ważnym składnikiem naszego organizmu, ale mimo to, tak rzadko doceniamy cudowne właściwości wody. Sprawdźmy dlaczego tak ważne jest dbanie o zasoby wody na naszej planecie oraz jaki wpływ ma nasze zdrowie.

Woda – trochę chemii i fizyki

Woda to związek chemiczny, który występuje w 3 stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym jako para wodna. Do tych zmian dochodzi pod wpływem temperatury oraz ciśnienia.

Właściwości wody a funkcjonowanie naszego organizmu

  • Składnik organizmu

Organizm człowieka w prawie 70% składa się z wody. Jest więc niezbędna do utrzymania jego prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia za sprawą naturalnych procesów fizjologicznych (mocz, pot, wydychane powietrze) tracimy wodę z komórek naszego ciała. Z tego powodu ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Dorosły człowiek powinien wypić dziennie około 1,5-2 l wody. Kiedy czujemy pragnienie, to znak, że jesteśmy odwodnieni co najmniej w 1%.

  • Nawodnienie organizmu

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także dba o dobrą kondycję skóry. Dzięki niej zachodzi wiele procesów w naszym organizmie. Umożliwia przepływ krwi, nawilża śluzówki, które są barierą ochronną. Wspomaga pracę wątroby i nerek. Poza tym reguluje temperaturę naszego ciała.

  • Wspomaga proces trawienia

Woda wspomaga proces trawienia, dzięki niej rozpuszczają się składniki przemiany materii, a toksyny mogą być usuwane z organizmu.

  • Woda a odchudzanie

Picie wody przyspiesza metabolizm, co jest niezwykle ważne podczas odchudzania. Jedna szklanka wody przed posiłkiem sprawia, że czujemy się nasyceni i po prostu mamy mniejszą ochotę na jedzenie.

  • Woda dodaje nam energii

Kiedy jesteśmy odwodnieni, zaczyna brakować nam energii, czujemy się zmęczeni, senni i rozdrażnieni. Dokuczają nam także bóle głowy. Uzupełnienie płynów w organizmie może okazać się najlepszym lekarstwem. Regularne picie wody pomoże odzyskać dobre samopoczucie. Wodę powinniśmy pić w niewielkich ilościach (małymi łykami), ale często. Dzięki temu zostanie ona prawidłowo wchłonięta przez organizm i dostarczona do wszystkich komórek. Szybkie wypicie dużej ilości wody nic nie da, ponieważ równie szybko zostanie ona wydalona z naszego ciała.

Od czego zależy nasze zapotrzebowanie na wodę?

Zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione m.in. od naszego wieku, płci, wagi, stanu zdrowia czy wysiłku fizycznego, jaki wykonujemy. Przyjmuje się, że 1 ml wody przypada na 1 kalorię, dlatego osoba spożywająca 2000 kalorii dziennie powinna wypić 2 l płynów na dobę. Naturalne jest, że więcej wody muszą spożywać osoby regularnie uprawiające sport oraz kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Jaką wodę wybierać do picia?

Podczas wybierania wody do picia powinniśmy kierować się przede wszystkim jej składem mineralnym. Najważniejsze są kationy magnezowy i wapniowy, które posiada m.in. woda źródlana Dar Natury. Możesz korzystać z niej zarówno w swoim domu, jak i miejscu pracy.

Pamiętaj o cennych właściwościach wody! Woda jest źródłem życia, bez niej niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wyrabiając w sobie nawyk regularnego picia wody, dbamy przede wszystkim o swoje zdrowie.