Drapak dla kota

Wbrew pozorom, drapak to obowiązkowy element wyposażenia, którego nie powinno zabraknąć w domu każdej Kociary i Kociarza. Za ich pomocą, koty regularnie zdrapują martwe komórki ze swoich pazurków, a ponadto wykorzystują je do przeciągania się. Wybierając drapak, warto pamiętać o kilku najważniejszych sprawach, które pomogą ci odnaleźć produkt idealnie dopasowany do potrzeb Twoich oraz Twojego Mruczka. Poniżej rozwiniemy ten temat, przedstawiając kilka polecanych modeli kocich drapaków.

Zadowolony kot i jego opiekun – czyli jaki drapak dla kota wybrać

Jeśli tylko planujesz adopcję kotka, drapak powinien pojawić się w twoim mieszkaniu jak najszybciej. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być pewny, że prędzej czy później kot sam sobie zorganizuje prowizoryczny drapak. Prawdopodobnie, zacznie po prostu zdrapywać swoje pazury na powierzchni twoich mebli tapicerowanych lub drewnianych. Jest to bowiem czynność biologiczna, wpisana w naturalny koci instynkt.

Wybierając drapak, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar – który powinien być dopasowany do rozmiaru twojego kotka. Oczywiście, lepiej jest wybrać drapak za duży niż za mały – gdyż powinien on przede wszystkim pozwalać zwierzęciu na całkowite rozciągnięcie swojego grzbietu. Dla kociąt w zupełności wystarczą drapaki wysokie na 40 cm. W przypadku kotów dorosłych – lepszym wyborem są drapaki wysokie na przynajmniej metr – na przykład drapak Comfy Jack.

Bezpieczeństwo i stabilność drapaka to kolejne ważne sprawy. Drapak nie powinien chybotać się, ani narażać twojego pupila na doznanie jakiejkolwiek krzywdy. W przypadku kotów dużych rozmiarów, warto wybierać drapaki mocowane do ściany lub podłoża. Dzięki temu będą one bardziej stabilne w czasie przenoszenia sił fizycznych.

Drapaki wygodne, bezpieczne i wytrzymałe – oraz jak je znaleźć

Dostępne drapaki dla kotów można podzielić na kilka głównych kategorii, w zależności od sposobu ich skonstruowania. Znajdziesz między innymi drapaki leżące oraz stojące. Jeśli nie wiesz, na który z nich się zdecydować – najlepiej jest obserwować swojego kota w czasie codziennych zapach. Jeśli woli on drapać dywan na podłodze, bardziej niż oparcie kanapy, wówczas warto wybrać drapaki leżące. Oczywiście, znajdziesz także drapaki dedykowane dla kotów preferujących drapanie zarówno w poziomie jak i pionie.

Drapaki połączone z budką dla kota to często wybierany produkt. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, po które sięga znaczna część kocich opiekunów. Składa się z budki, w której kot może wylegiwać się lub spać, a także zamontowanej na niej powierzchni do drapania. Drapak z budką to wybór osób stawiających na ergonomię i maksymalną oszczędność wolnej przestrzeni.

Rozwiązaniem alternatywnym są drapaki wiszące, które można zawiesić w wybranym miejscu, a niekiedy także traktować jako zabawkę dla kota. Wiszący drapak SAM przypomina swoją budową niedużą, płaską deseczkę. Jego rozmiar jest uniwersalny, a szerokość wynosi niecałe 12 cm – co pozwala na korzystanie przez koty w różnym wieku oraz różnych rozmiarów. Drapak wiszący można przymocować w wybranym miejscu – na przykład na kocim legowisku lub przy ścianie, gdzie kot będzie swobodnie mógł zdrapywać swoje pazurki.