rehabilitacja
fot. Pixabay.com

Niezdrowy tryb życia prowadzony latami skutkuje wieloma chorobami i dolegliwościami. Źle skomponowana dieta pełna przetworzonego jedzenia prowadzi do refluksu żołądkowego czy wrzodów żołądka. Tłusta dieta może powodować zawał ze względu na wysoki poziom cholesterolu.

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/rehabilitacja-po-zawale/

 

Przede wszystkim profilaktyka

 

Powinniśmy być świadomi, że zawału powinniśmy przed wszystkim unikać gdyż późniejsza rekonwalescencja jest długa, trudna i nie ma gwarancji powrotu do stanu zdrowia przed sprzed ataku. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłowa dietę zawierającą warzywa i owoce unikając przy tym tłuszczów odzwierzęcych. Włączmy też aktywność fizyczną do swojego planu dnia. Świetnie sprawdzą się chociażby spacery. Powinniśmy jeść regularnie a posiłki nie powinny być zbyt obfite.

 

Gdy jednak zawał się pojawi

W przypadku gdy na profilaktykę jest już za późno i pojawia się zawał, należy wezwać pomoc najszybciej jak to możliwe gdyż liczy się każda minuta. Niedotlenione serce zaczyna obumierać. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien być pod opieką kardiologa i stosować zalecone leki. Dodatkowo to jest czas na zmiany w naszym trybie życia. By powrócić do pełnej sprawności, musimy zmienić swoją dietę. Należy odstawić wszelkie używki, słodkie napoje czy przetworzoną żywność. Unikamy tłustego jedzenia gdyż wysoki poziom cholesterolu może grozić ponownym atakiem co jest ryzykowne w przypadku już osłabionego serca. Warto zadbać o obniżenie poziomu stresu i znalezienie swojego sposobu na relaks. Możemy wspomagać się ziołami, odpowiednia będzie też joga relaksująca.  Gdy przy tym będziemy regularnie wykonywać badania, mamy duże szanse na powrót do pełnej sprawności.

 

Przeczytaj też: http://www.innebrzmienia.pl/wplyw-nerwicy-na-zawal-serca/