mrówka

Choć mrówki to zwierzęta pożyteczne i z zasady raczej nie krzywdzone, to jednak w niektórych sytuacjach potrafią naprawdę dać się we znaki. Szczególnie jeśli mrówki zaczynają zagnieżdżać się w Twoim domu lub mieszkaniu. Ich niespodziewana obecność może wywołać nie tylko frustrację, ale doprowadzić też do wielu innych problemów. Mogą zagnieździć się w żywności, przebywać w najmniej pożądanych miejscach, a w rezultacie – być bardzo szkodliwymi. Poniżej przyglądamy się najpopularniejszym środkom dedykowanym do zwalczania mrówek. Dowiesz się – jak pozbyć się tych małych intruzów ze swego domu oraz z jakiej pomocy warto skorzystać, by uzyskany rezultat był zadowalający. 

Skuteczne, bezpieczne i łatwo dostępne – preparaty na mrówki 

Oferta środków dedykowanych do walki z mrówkami jest dość szeroka. Znajdziesz zarówno preparaty na mrówki o uniwersalnym zastosowaniu, jak i te dedykowane do zadań specjalnych. Warto sięgać po środki, które zagwarantują nie tylko „śmierć” mrówek, ale również zostaną przez nie przetransportowane do centrum gniazda. Preparaty takie należy umieszczać w okolicy ścieżek, którymi mrówki uczęszczają najczęściej. Można też rozpuścić je w wodzie, a następnie spryskać miejsca największych skupisk mrówek, lub samo gniazdo – po jego zlokalizowaniu. 

Preparaty takie są przenoszone przez pojedyncze mrówki do gniazda, gdzie zostają skonsumowane zarówno przez zwykłe robotnice, jak i przez królową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że umrą nie tylko mrówki już funkcjonujące, ale również te, które dopiero mogłyby się narodzić. 

Wybierając preparat do walki z mrówkami, warto pamiętać, żeby sięgać wyłącznie po produkty dedykowane do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Przykładowo, środki o konsystencji proszku nie zawsze nadają się do używania w domu. Mogą przedostawać się przez panele podłogowe do niższych warstw podłogi, a także roznosić się po całym domu wraz z krokami domowników. Można co prawda stosować je na tarasach, werandach, balkonach i innych miejscach bezpośrednio przystających do domu, jednak niezabudowanych.

Preparaty na mrówki w formie płynów są bardziej bezpieczne w użytku domowym. Często, wyposażone są w specjalne rozpylacz, który pozwala na ich bezpieczne stosowanie. Warto podkreślić, że preparaty takie nadają się do stosowania także w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają dzieci i zwierzęta. Minusem tego typu substancji jest jednak fakt, że aby były skuteczne, muszą zostać rozpylone w okolicy mrówczego gniazda.

Dodatkowe porady w czasie walki z mrówkami

Podejmując się walki z mrówkami, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo. Przede wszystkim – w trakcie rozprowadzania wybranych preparatów należy zachować bezpieczeństwo własne. Unikać kontaktu chemikaliów ze skórą, zabezpieczyć okolicę, którą spryskujesz (np. chowając lub osłaniając żywność) oraz upewnić się, że w pobliżu nie ma dzieci ani zwierząt domowych. 

Odradzamy też stosowanie domowych środków do walki z mrówkami. Niektórzy w tym celu wykorzystują wybrane kategorie produktów spożywczych, które mieszają z sobą i pozostawiają w sąsiedztwie mrówczych szlaków. Co prawda, skuteczność tych metod jest spekulatywna i do pewnego stopnia mogą przyczynić się do ograniczenia liczebności mrówek, jednak są zdecydowanie mniej wydajne niż stosowanie profesjonalnych środków.