Skąd biorą się problemy z koncentracją i jak im przeciwdziałać

Problemy z koncentracją to coraz częściej pojawiająca się przypadłość. Nie tylko dzieci czy seniorzy borykają się z chronicznym rozproszeniem uwagi. Skąd biorą się problemy z koncentracją i jak im zaradzić?

Koncentracja uwagi – ważna sprawa

Koncentracja polega na umiejętności skupienia uwagi na jakimś wydarzeniu, zadaniu lub czynności. To także umiejętność słuchania ze zrozumieniem i przyswajania nowych informacji. Koncentracja uwagi na jednej sprawie czy zadaniu do wykonania pozwala pominąć inne, w danej chwili nieistotne, kwestie. Dzięki temu działamy efektywniej i uczymy się szybciej. Lepiej też rozwiązujemy problemy i radzimy sobie w życiu.

Skąd biorą się problemy z koncentracją?

Współczesny świat bombarduje nas wielością bodźców. Życie w dużych miastach toczy się w biegu – gnamy z jednych miejsc do innych, wykonując jednocześnie kilka czynności. Dźwięki telefonów i szum pojazdów tworzą nieustanny hałas, który słyszymy w tle, a telewizja i internet dostarczają nam kolorowych obrazków i informacji, których nie jesteśmy w stanie przyswoić.

Mnogość bodźców zmysłowych działa dekoncentrująco zwłaszcza na dzieci, ale także dorośli mają z tym problem. Ludzki mózg nie jest w stanie przetworzyć tak dużej ilości bodźców i w którymś momencie możemy poczuć się zmęczeni i zdekoncentrowani.

Także życie w ciągłym pośpiechu i stresie nie pomaga w koncentracji. Często zapominamy także o właściwym odżywianiu i piciu w ciągu dnia wody mineralnej, a to negatywnie wpływa na pracę mózgu i umiejętność skupienia uwagi.

Jak poprawić umiejętność koncentracji?

Masz problemy z koncentracją? Wypróbuj techniki relaksacji i ćwiczenia na koncentrację. Relaksacja umysłu polega na jego wyciszeniu i pozbyciu się negatywnych, natrętnych myśli oraz zmęczenia. Służą do tego na przykład medytacja oraz różne techniki wizualizacji i rozluźniania mięśni. Uwalniając napięcie nagromadzone w mięśniach i wyobrażając sobie przyjemne miejsca, w których przebywamy, odpoczywamy i dajemy wytchnienie naszemu układowi nerwowemu.

Ćwiczenia na koncentrację polegają na wykonywaniu ze skupieniem danej czynności, tak by nauczyć się koncentrować na zadaniu i pomijać docierające do nas bodźce zmysłowe czy nie związane z zadaniem myśli. Doskonale nadaje się w tym celu rysowanie oraz kolorowanie obrazków. Szczególnie dobrze działa łączenie punktów, tak by powstał rysunek oraz rysowanie raz lewą, a raz prawą ręką. Można również ćwiczyć zarazem koncentrację i pamięć, zapamiętując nazwy albo inne słowa.

Jeśli chcemy poprawić koncentrację i skupić się na czynności, którą mamy do wykonania, warto też wyłączyć telewizor oraz radio, a już na pewno nie należy rozpraszać się sprawdzaniem wiadomości na poczcie elektronicznej czy portalach społecznościowych.

Zdolność koncentracji może poprawić także tak prosta czynność jak picie odpowiedniej ilości wody lub elektrolitów w tabletkach musujących. Mózg pracuje wówczas sprawniej i łatwiej jest nam skupić uwagę na danej kwestii.

Artykuł sponsorowany.