Małopolska, wbrew stereotypom, to nie tylko tereny przemysłowe, lecz także oszałamiające parki i ogrody. W samym Krakowie jest ich ponad 40! Miejskie enklawy zieleni przyciągają szukających wytchnienia od zgiełku miasta mieszkańców i zmęczonych zwiedzaniem turystów. Które parki są w Krakowie najpopularniejsze? Jakie atrakcje kryją się wśród drzew? Gdzie warto wybrać się z dzieckiem?

Tego wszystkiego dowiesz się dzięki informacjom zebranym przez pracowników sieci hoteli AccorHotels.

Krakowskie Planty – poznaj ich urok

Planty to park miejski otaczający Stare Miasto, który założono w latach 1822–1830. Jego powierzchnia obejmuje 21 hektarów i podzielona jest na osiem ogrodów: Wawel, Uniwersytet, Pałac Sztuki, Florianka, Barbakan, Dworzec, Gródek oraz Stradom. Planty powstały w miejscu otaczających miasto murów obronnych, fosy oraz wałów ziemnych, a ich nazwa pochodzi od słowa „splantować”, czyli wyrównać powierzchnię. Park został obsadzony drzewami i krzewami, wysiano w nim trawniki, założono kwietniki, wytyczono alejki i zorganizowano plac zabaw dla dzieci, dzięki czemu szybko stał się miejscem spotkań towarzyskich oraz uroczystości narodowych. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów, w tym m.in. Brama Floriańska, Barbakan oraz Baszta Stolarzy. Nie brakuje tu również pomników, kapliczek, rzeźb i fontann. W okolicy Plant mieszczą się też najlepsze hotele w Krakowie, w tym m.in. Hotel Ibis Kraków Centrum oraz Hotel Mercure Stare Miasto. Każdy z nich dzieli od parku zaledwie 10-minutowy spacer. Rezerwacji można dokonać na stronie AccorHotels.

Krakowskie Błonia – musisz tam pójść!

Błonia to park miejski o powierzchni ponad 40 hektarów położony na Półwsiu Zwierzynieckim w pobliżu historycznego serca Krakowa. To jedna z największych w Europie łąk zlokalizowanych w centrum miasta. Na Błoniach mieszczą się dwa kluby sportowe: Zwierzyniecki Klub Sportowy i Juvenia Kraków. Zorganizowano tu m.in. imprezę „Inwazja mocy” pod patronatem RMF FM, widowisko muzyczne „Harfy Papuszy”, koncert Céline Dion w ramach trasy Taking Chances Tour, Lech Maj Party, którego gwiazdą była brytyjska grupa Apollo 440, a także Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego i Światowe Dni Młodzieży. Od niedawna mieści się tu również strefa kibica z zainstalowanym telebimem, na którym wyświetlane są mecze rozgrywane w ramach mistrzostw europy w piłce nożnej. Towarzyszą temu konkursy tematyczne, atrakcje dla dzieci oraz przeglądy kuchni międzynarodowej. W roku 2000 Błonia wpisane zostały do rejestru zabytków.

Park Jordana w Krakowie

Założony w 1889 roku park im. Henryka Jordana jest jednym z najpopularniejszych terenów zielonych w Krakowie. Kiedyś znajdowała się tu mleczarnia serwująca mleko na miejscu, pawilon gimnastyczny, lodowisko, pływalnia oraz altana koncertowa. Codziennie po zmroku opiekun parku przechadzał się alejkami z dzwonem w ręku, nawołując spacerowiczów do skierowania się do wyjścia. Obecnie na terenie o wielkości ponad 20 hektarów znajdziemy boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz koszykówki, skate park do jazdy na rolkach i deskorolce, place zabaw dla dzieci, górkę do jazdy na sankach, muszlę koncertową oraz miasteczko rowerowe. Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie parku stoją 54 popiersia wybitnych Polaków, w tym m.in. Matejki, Kochanowskiego, Paderewskiego Chopina oraz Kopernika.

Inne parki w Krakowie

W Krakowie istnieje ponad 40 parków, w tym kilkanaście zabytkowych, a także kameralne lasy oraz przepiękne ogrody. Dużą popularnością cieszy się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został założony w 1783 roku i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Rośnie w nim około 5000 gatunków roślin z całego świata. Króluje wśród nich 230-letni dąb szypułkowy Dąb Jagielloński. Lubiane jest również Uroczysko Las Wolski nazywane potocznie Laskiem Wolskim. Na jego terenie znajduje się krakowskie zoo oraz sieć ścieżek spacerowych o łącznej długości 40 km. Jednym z piękniejszych jest natomiast Park Lotników Polskich położony się na Czyżynach, który powstał na gruzach fortu Pszorna w 1966 roku. Zamierzano tu wybudować stadion dla 100 000 widzów, sztuczne lodowisko i wesołe miasteczko. W tej chwili na terenie parku znajduje się hala widowiskowo-sportowa Kraków Arena, park edukacyjny „Ogród Doświadczeń” oraz sieć alejek spacerowych i rowerowych.