Festiwalowe Zakarpacie

W ostatnich latach na Ukrainie pojawia się coraz więcej festiwali. Liderami w tym wskaźniku są regiony zachodnie, w których każdy tydzień to nowe święto. Jedno z naczelnych miejsc w tym zestawieniu zajmuje Zakarpacie. Kiedyś eksperci od turystyki policzyli nawet liczbę festiwali w tej najbardziej wysuniętej na zachód części kraju. A jak myślisz, ile zostało naliczonych – 50, 100, 200? Aż około trzystu! Całkiem sporo, prawda?

Ale jak wybrać ten najfajniejszy na tak wielu festiwali zakarpackich? W końcu wszyscy wiedzą, że ilość nie zawsze oznacza jakość. A szczególnie wymagający turysta chce zobaczyć więcej niż jedno pudełko jagód na festiwalu truskawek, zamiast namiotów w paski, w których smażą ziemniaki z kebabami i sprzedają piwo z pobliskiego sklepu. Postanowiliśmy więc zrobić dla Was listę festiwali zakarpackich, które są warte uwagi dla nawet najbardziej wymagającego turysty.

Czerwone wino

Festiwal Wina Mukaczewo otwiera sezon wakacyjny na Zakarpaciu. „Czerwone wino” jest bogate w tradycje, ponieważ Mukaczewo zajmuje się jego aranżacją od ponad dwudziestu lat z rzędu. W Mukaczewie znajdziemy czerwone, białe i różowe wina. Przyjeżdżają tu winiarze z całego regionu, aby uraczyć tym słonecznym trunkiem mieszczan i gości miasteczka nad Latoryycą. Kiedy reszta Ukrainy zaczyna się zakończenie Nowego Roku i świąt Bożego Narodzenia, mieszkańcy Mukaczewa przygotowują się do „Czerwonego Wina”, ponieważ zazwyczaj obchodzą je począwszy od Wasyla Błogosławionego – 14 stycznia, a święto trwa od trzech do czterech dni.

Boże Narodzenie w Starej Wsi

Co roku w Muzeum Architektury Ludowej przygotowywane jest kolorowe święto. Do Starej Wsi przyjeżdżają dziesiątki grup kolędniczych z całego regionu. Święto zaczyna się od świętej liturgii w kościele Shelestov zbudowanym w 1777 roku. Następnie na scenie festiwalu występują kolędnicy i prezentowane są tańce ludowe. Atmosfera podczas tego wydarzenia jest bardzo przyjemna i prawdziwie świąteczna. Szczególnie miło jest, gdy zaczyna padać śnieg. Po przedstawieniach kolędnicy udają się do domów Starej Wsi i tam śpiewają.

Festiwal Gentesz

Festiwale w styczniu na Zakarpaciu są bardzo zróżnicowane. Gentesh przetłumaczone z węgierskiego oznacza „rzeźnik”. Dlatego festiwal ten skupia ekspertów w tej dziedzinie, a także mistrzów kuchni. Genteshowie na festiwalu pokazują, jak potrafią przetwarzać mięso. A potem – przygotowują z nich niezrównane dania – bogracz (węgierski gulasz mięsny), kiełbasę domową, flaczki, smalec, golonkę… Po prostu palce lizać! A ponieważ większość uczestników to Węgrzy z narodowości, potrawy są naprawdę wyjątkowe i dość ostre! Goście popijają wszystkie te mięsne smakołyki zakarpackim winem. Istne raj dla prawdziwych łasuchów.

Święto majowe

To święto wypoczynku. Co ciekawe, organizatorzy organizują zarówno „Majowy Festiwal”, jak i wakacje dla najmłodszych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to festiwal dla wszystkich w parku miejskim w Użhorodzie . Na scenie festiwalu występują zarówno dorośli wykonawcy, jak i dzieci, zespoły rockowe i zabawni klauni. To święto otwarcia sezonu karuzel i huśtawek, święto dla całej rodziny. Przyjeżdżają tu wypoczywać na łonie natury, oglądać koncerty, pomagać wolontariuszom zbierającym fundusze na wojsko, znaleźć czworonożnego przyjaciela, który został przywieziony na festiwal ze schroniska dla zwierząt. Chociaż można po prostu zjeść pieczone ziemniaki i pachnące kebaby i poprosić wszystkich o lodową lemoniadę lub piwo z lokalnych browarów. To rodzaj pikniku miejskiego, który gromadzi w parku chętnych do wypoczynku i zabawy.

Festiwal Ognia

To ogniste wydarzenie w tym roku zgromadziło w Użgorodzie tysiące gości. Na święto zaproszono dziesiątki mistrzów władających ogniem. I to nie tylko z Ukrainy, ale także z Białorusi, Szwecji i Niemiec. Po raz pierwszy w 2016 roku na Zakarpaciu odbył się wielki festiwal ognia. Jednak w przeszłości mistrzowie ognia wielokrotnie imponowali swoją sztuką gościom innych świąt i festiwali. W tym roku postanowili zorganizować wyłącznie własny festiwal w amfiteatrze w Użhorodzie. Zakarpaccyi turyści bardzo polubili wakacje w tym regionie Ukrainy, dlatego możemy śmiało powiedzieć, że festiwal będzie odbywał się co roku. W ten sposób majowy festiwal został uzupełniony o kolejne fascynujące wydarzenie.

Festiwal Pasterski

To święto, w którym nie zobaczysz namiotów z designerskimi napisami i tych samych wykwintnych rzeczy. Tutaj wszystko jest proste, ale ta prostota urzeka turystów. Pyszne karpackie jedzenie i mocne nalewki owocowe przyciągają na Zakarpacie wielu gości. Ale najważniejszą rzeczą, która szczególnie przyciąga uwagę, jest zobaczenie pasterzy na łąkach z owcami i kozami. Wychodzą w góry i spędzają tam kilka miesięcy. Zwierzęta są wypasane, pielęgnowane, dojone, a na łąkach z mleka wyrabia się pyszny karpacki ser. Tak więc, podczas gdy pasterze nie wdrapali się jeszcze na łąki, będziesz miał okazję obserwować, jak robią wyjątkowy karpacki ser i poznać ich tajemnice.

Festiwal Rycerski

Ten festiwal jako jeden z nielicznych może pochwalić się tematami. W maju do Zamku Świętego Mikołaja przyjeżdżają wszyscy, którzy chcą poczuć się jak rycerz lub elegancka dama. To święto średniowiecza, które wypełniają odgłosy bitew. Tutaj rycerze wyciągają miecze z pochew, maczugi i idą do bitwy, chronieni przez rycerskie zbroje. Gra się tu muzykę średniowieczną, a zamek wydaje się wracać do wspaniałych czasów sprzed kilku wieków.

Festiwal Kowalstwa Gamora

Jeden z najgorętszych festiwali na Zakarpaciu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Przecież kowale i turyści z całej Ukrainy przyjeżdżają do Łysyczowa w regionie irszawskim. Rywalizują tu mistrzowie kowalstwa. Dlaczego w Łysyczowie odbywa się festiwal? Ponieważ właśnie tutaj zachowała się jedyna kuźnia wodna na Ukrainie, Gamora . Według historyków, historia kuźni sięga XVIII wieku. Każdego roku festiwal odwiedza nawet 10 000 turystów. Nawiasem mówiąc, to święto sięga 1987 roku. Wśród festiwali czerwcowych jest to z pewnością jeden z najciekawszych. Warto zatem rozważyć wycieczkę na Zakarpacie właśnie w okresie czerwcowym.

lwów

Festiwal muzyki motocyklowej

Ukraińscy rowerzyści i motocykliści przyjeżdżają na Zakarpacie dość często. Ze względu na bliskość granicy, gromadzą się tu miłośnicy żelaznych koni z różnych krajów. Music Bike Ukraine to zakrojony na szeroką skalę festiwal muzyki motocyklowej, poprzedzony swoistą paradą motocyklistów ulicami miasta oraz ekstremalnymi występami. A wieczorem organizowany jest wielki koncert, w którym uczestniczą znane zespoły rockowe. Nawet fiński zespół Rasmus przyjechał do Użhorodu na jeden z festiwali na Ukrainie.

Ser huculski

Jeśli w maju na łąki odchodzą pasterze i owce, to we wrześniu wita się ich uroczyście. Święto to jest najlepiej zaaranżowane w Rachowie. Jeden z największych i najbardziej znanych festiwali organizowany jest tutaj pod nazwą Gutsulowie Bryndza . Goście przyjeżdżają tu z różnych stron Ukrainy, dlatego w wakacje można spotkać tu tłumy. Niezwykle smaczna domowa bryndza, wurda, budz – tymi serami przy dźwiękach autentycznej muzyki w wykonaniu muzyków na świątecznej scenie częstuje się gości. Tak, wrześniowe festiwale na Zakarpaciu na Ukrainie zachwycą fanów sera i dobrej zabawy.

Festiwal św. Marcina

Święty Marcin jest patronem Mukaczewa. Ten święty jest przedstawiony na herbie miasta nad Latorytsią. Jak więc miasto może nie mieć festiwalu na cześć swojego patrona? Zaczęto organizować go kilka lat temu. Towarzyszą mu występy mistrzów ognia, aktorów różnych gatunków. Dzieci uwielbiają ten festiwal najbardziej, bo przygotowują do niego domowe lampiony, które wieczorem zapalają i podróżują z nimi ulicami miasta.

Oczywiście na Zakarpaciu jest wiele innych festiwali, na które warto zwrócić uwagę. Oto na przykład festiwal kwiatów w St. Miklos. W tym roku odbył się po raz pierwszy, ale zrobił ogromne wrażenie zarówno na turystach, jak i na samych mieszkańcach Zakarpacia. Również w tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, Użhorod ponownie będzie gospodarzem Parady Panny Młodej. To święto jest jasne i wesołe. Tak wielu narzeczonych w jednym miejscu trudno zobaczyć w innym miejscu na świecie ! Festiwal odbywa się pod koniec czerwca. Serdecznie zapraszamy zatem na wycieczki na Zakarpacie – ten niezwykły region Ukrainy potrafi zaskoczyć czymś ciekawym o każdej porze roku.