Kobieta - Bułgaria

Co ciekawego można zobaczyć w Bułgarii? Czy to tylko kolejne miejsce pełne piaszczystych plaż i gwarantowanego słońca? Nie dajcie się zmylić pozorom. Bułgaria oferuje o wiele więcej niż tylko plażowanie w otoczeniu natury. Wielbiciele zwiedzania zabytków, gór i rezerwatów przyrody również znajdą tam coś dla siebie. Inne plusy? Bułgaria to jeden z najtańszych wakacyjnych krajów Europy. Niedrogo, ciepło i ciekawie – czego można chcieć więcej?

Rezerwaty przyrody i ogrody północy

Bałczik - Bułgaria

Wszyscy wielbiciele przyrody wypoczywający na północy kraju powinni wybrać się do ogrodu botanicznego w Bałcziku. Jego duża część otacza pałac, który był ulubionym miejscem rumuńskiej królowej Marii Koburg. To piękna, letnia rezydencja o trzech tarasach zaprojektowana przez włoskich architektów w stylu bułgarskiego odrodzenia i stylu mauretańskiego. Usytuowana wśród zieleni, z białą strzelistą wieżyczką przywodzi na myśl zamek z bajki. Sam ogród botaniczny pełen jest egzotycznych drzew, krzewów i roślin liściastych. Można w nim zobaczyć jeden z największych zbiorów różnorakich odmian kaktusów. Część ogrodu została zaprojektowana na wzór labiryntu z ukrytymi przejściami i ślepymi uliczkami.

Inne intrygujące miejsca to rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani oraz rezerwat Złote Piaski. Pobiti Kamani to inaczej Kamienny Las. Znajduje się na wschód od Warny i jest to kolejne miejsce, w którym czuć magiczny klimat Bułgarii. Scenerię tworzą setki kamiennych kolumn różnej wysokości (największe mają nawet kilka metrów) rozrzucone po piaszczystej wydmie. Ciekawostką jest to, że nie są one dziełem człowieka. Czyim zatem? Nie wiadomo. Jasne jest jednak to, że to jedno z najbardziej zaskakujących miejsc tego kraju. Za to rezerwat Złote Piaski to gratka dla wszystkich wielbicieli ptaków. Chroni ponad 80 różnych gatunków ptaków, dodatkowo można w nim zobaczyć sporo ssaków oraz ciekawej roślinności. Jest to rezerwat roślinno-skalny i jedna z jego ścieżek prowadzi wprost do monastyru Aładża. Jest to dawny klasztor wykuty w skale i wykorzystujący naturalne groty skalne. W środku znajduje się również małe muzeum ze znaleziskami archeologicznymi. Klasztor posiada również katakumby oraz starą legendę o ukrytych w okolicy skarbach i pilnującym ich mnichu Rim Papa.

Szipka – tam gdzie magia miesza się z historią

Pomnik Wolności na szczycie Stoletow - Bułgaria

Kolejnym miejscem, które kryje w sobie magię, jest przełęcz Szipka. Turyści odwiedzający to miejsce twierdzą, że jego kwintesencją są bezkresne widoki, silny wiatr i wyczuwalne w powietrzu dawne dzieje. Z przełęczą wiąże się historia największej górskiej bitwy w historii Europy. Działo się to podczas krwawej wojny rosyjsko-tureckiej pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku. W tej bitwie brało udział również wielu Polaków, stojących po stronie cara. W bitwie zginęło prawie 20 tysięcy osób.

Na szczyt Stoletow prowadzi ponad 900 kamiennych schodów, a na końcu wspinaczki na wytrwałych czeka monumentalny Pomnik Wolności oraz widoki zapierające dech w piersi. Po zejściu na dół, do wioski Szipka, można obejrzeć wybudowaną na pamiątkę bitwy cerkiew wotywa Św. Mikołaja, która jest jedną z najciekawszych w całej Bułgarii. Okolice Starej Płaniny są objęte w tym miejscu ochroną i tworzą kulturalno-przyrodniczy Park Narodowy Bulgarka.

Kuchnia Bułgarska również zaskakuje

Sałatka szopska - tradycyjna bułgarska potrawa

Wyprawy do rezerwatów i zwiedzanie ciekawych zabytków to nie wszystko. Każda podróż do innego kraju jest jednocześnie podrożą kulinarną. Ci, którzy zgłodnieli po wyprawach, mogą rozsmakować się w tradycyjnych, bułgarskich daniach. Tradycyjna kuchnia bułgarska czerpie pełnymi garściami z kuchni innych narodów bałkańskich – greckiej, tureckiej, macedońskiej. Charakterystyczne potrawy to przede wszystkim szopska sałatka, musaka (zapiekanka z bakłażana), taratot (chłodnik z ogórków i kwaśnego mleka), tutamanik (drożdżowy placek nadziewany serem feta) oraz gjuwecz (specyficzny gulasz z jagnięciny, którego sekretem jest połączenie mięsa i warzyw dopiero pod sam koniec gotowania). Bułgaria jest również nazywana królową serów tej części Europy. Szczególnie znany jest ich biały, słony ser wytwarzany z mleka owczego, krowiego lub bawolego zwany sirene. Dieta Bułgarów to przede wszystkim owoce, warzywa, cielęcina, jagnięcina, wieprzowina, ryby, zupy zwane czorbami, świeży chleb, ziemniaki i dużo czosnku. W Bułgarii mawia się, że aby zachować zdrowie i dożyc sędziwego wieku należy jeść dużo cebuli, czosnku, fasoli, sera, ciemnego pieczywa i bułgarskiego kwaśnego mleka.

Mówiąc o kuchni bułgarskiej, nie można zapominać o znanych na całym świecie alkoholach. Najbardziej znane bułgarskie czerwone wina to Mawrud, Gymza, Merło, Cabernet Sauvignon, Trakija, Kadarka, Mełnik, a białe Karłowski Misket, Riesling, Damianica, Tamianka, Iskra. Popularne są również alkohole wysokoprocentowe z winogron, brzoskwiń i śliwek zwane rakija i pite jako aperitif.

Nesebyr, Sozopol i Melnik – miasta które czarują turystów

Ruiny w Nesebyr - Bułgaria

Bułgaria to również zachwycajcie miasta. Do pierwsze trójki najsłynniejszych miast wchodzą te najpiękniejsze, najstarsze i najmniejsze. Nesebyr w całości wpisane jest na listę UNESCO. Można znaleźć w nim wpływy rosyjskie, greckie, tureckie, bizantyjskie, weneckie i wiele innych. Położone jest na skalistej wysepce połączonej z lądem groblą. Tym, co przede wszystkim zachwyca wszystkich, którzy odwiedzają Nesebyr jest jego malownicze położenie, słynne wiatraki i kolejka, ponad 40 cerkwi oraz świat ulicznych malarzy i artystów niezapełniających miasto. Natomiast Sozopol przenosi w czasie. Spacerując wśród dawnych zabudowań i malowniczych domków w stylu czarnomorskim można poczuć się jak w innej epoce. Uliczki są kręte i wąskie, z licznymi zaułkami, które tylko potęgują tajemniczy klimat miasta. Melnik stwarza atmosferę przytulności. Mieszka tam zaledwie około 300 osób, które dbają o największy skarb regionalny tego miasta, czyli słynne wino. Ciekawe są również stare kościoły, cerkwie oraz mnóstwo zabytkowych budynków.

Zainteresowani wyjazdem do Bułgarii powinni odwiedzić stronę http://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria. Poza przewodnikiem po atrakcjach oraz opisem regionów można tam znaleźć oferty noclegów oraz zorganizowanych wakacji, w tym all inclusive.