Polacy należą do nacji, w której pływanie nie jest powszechną umiejętnością. Sytuacja jednak powoli się zmienia, gdyż przybywa bezpiecznych kąpielisk, krytych basenów, imponujących aquaparków. Co więcej, radość z pływania i zabaw w wodzie pod gołym niebem nie ogranicza się tylko do letnich dni. Jeszcze do niedawna jeździliśmy na Słowację czy na Węgry, by korzystać z ciepłych kąpieli poza letnim sezonem, teraz baseny termalne w Polsce nie należą do rzadkości.

Baseny termalne na Podhalu

Baseny termalne w Polsce to  nie jest „wynalazek” ostatnich lat. Pierwsze wybudowano w 1844 roku w Jaszczurówce, części Zakopanego. Działały niemal przez stulecie. Po kilkudziesięciu latach przerwy wody termalne zaczęto wykorzystywać w wodnych parkach rozrywki. Termy, czyli baseny z ciepłą wodą, najpierw powstawały na Podhalu. Nic dziwnego. Tutaj, w otoczeniu młodych gór, najłatwiej dokopać się do gorących źródeł.  W tym regionie funkcjonuje obecnie 6 aquaparków (wodnych parków rozrywki). W jednych baseny są wypełnione wyłącznie wodą pozyskiwaną z podziemnych gorących źródeł, w innych „zwykła” woda jest podgrzewana przez tę pochodzącą z gorących głębin.

Jednym z ciekawszych miejsc jest Terma Bania w Białce Tatrzańskiej.  Funkcjonuje od 2011 roku. Wydobywana woda ma temperaturę 72 stopni, po czym jest schładzana. W basenach ma 24 – 38 stopni. To oznacza, że można zażywać kąpieli w zewnętrznych basenach (są także wewnętrzne) nawet w zimowe dni, na przykład po powrocie ze stoków narciarskich. Aquapark w Białce to nie tylko ciepłe kąpiele, to także rozrywka dla gości w każdym wieku. Dzieci mają tu atrakcje w postaci zjeżdżalni, karuzeli wodnych, gejzerów, sztucznych fal (jak na wzburzonym morzu). Co więcej, mogą do woli głośno wyrażać radość z zabawy, bo ci, którym radosna wrzawa mogłaby przeszkadzać, mogą odpoczywać w innej części – w Strefie Ciszy. Do dyspozycji dorosłych są także sauny, jacuzzi i SPA.

Tak więc pobyt w Bani to korzyść dla zdrowia i urody, odstresowanie i relaks. Nic dziwnego, że turyści, którzy przyjeżdżają w Tatry, by pochodzić po górach, zmierzyć się z groźną naturą, by pojeździć na nartach, odwiedzają też baseny termalne.

Baseny termalne poza Podhalem

Od kilku lat baseny termalne w Polsce można odwiedzać bez konieczności wyjeżdżania na Podhale. Powstają w różnych regionach kraju. Dostęp do źródeł gorącej wody na terenach nizinnych jest trudniejszy niż w górach, jednak udało się  (poza Podhalem i Sudetami) i tam pozyskać gorącą wodę Kilka term wybudowano w środkowej części kraju, zwiększając tym samym jej atrakcyjność turystyczną. Największy aquapark z wodami termalnymi od kilku lat funkcjonuje w Poznaniu. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta.

Jest też kilka mniejszych miast, które promują się dzięki termom. Tysiące gości z okolic i nie tylko odwiedzają te miejsca, by aktywnie spędzić czas, wypocząć z rodziną, zadbać o zdrowie i kondycję.